Ktokolwiek rozpoznaje, ktokolwiek wie - identyfikacja piwonii

Więcej
1 rok 7 miesiąc temu #5 przez Jasia
Moją pasją od ponad 15 lat stało się kolekcjonowanie dawnych odmian piwonii często będących bez nazw odmianowych. Zaczęło się kolekcjonowanie od dwu podarowanych sadzonek od teściowej , z których jedną po prostu wykończyłam. Pomyślałam, ze może spróbuję poznać tych, którzy tworzyli piwonie w Europie oraz ich odmiany. Pisząc o identyfikacji piwonii zacznę od tego, ze materiał do opanowania wiedzy był przeogromny. Okazało się także w trakcie procesu uczenia, że dana odmiana potrafi mieć inne opisy i różne kwiaty na zdjęciach wg szkółek z piwoniami. Początkowo było mnóstwo błędów w czasie rozpoznawania otrzymanych bezimiennych czy kupowanych niewłaściwych nazwą odmian piwonii. Ale nikt nie staje się w swym fachu mistrzem bez doskonalenia, pracy i doświadczenia. W ruch poszły książki, encyklopedie, Internet, obserwacja kwiatów piwonii w ogrodach w kraju. Zakup piwonii, nawet po dwa egzemplarze odmiany ale z różnych źródeł. Mijały lata, można kupić częściej uczciwie oryginalne odmiany, a mnie udało się zdobyć doświadczenie w rozpoznawaniu nazwy po barwie i budowie kwiatu, mimo różnych warunków hodowli i danego sezonu – odmiana zachowuje w kwiatach charakterystyczne, właściwe odmianie cechy.
Mój kolega od piwonii wspomniał o tym ważnym fakcie, potrzebnym dla rozpoznania naszych odmian: "Proponuję zrobić kilka zdjęć jednej odmiany i je wstawić. Wtedy łatwiej analizować kolory i inne cechy danej piwonii. Sama wiesz, ze w różnych fazach piwonie wyglądają inaczej. Pozdrawiam miłośniczkę piwonii,
Jan Krajnik"

To prawda. Ważne aby osoba szukająca nazwy odmianowej udokumentowała fotkami fazy rozwoju kwiatu, dzięki czemu można było otrzymać wiele informacji o poszukiwanej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 7 miesiąc temu - 1 rok 7 miesiąc temu #11 przez Jasia
Jak już wspomniałam w innym poście, w celu ustalenia nazw odmianowych piwonii, (a przypuszczam , ze rosną w naszych ogrodach głównie od dawna dawien, odmiany pochodzące z Europy a było ich ponad 1500 na poczatku XX wieku., gdyż amerykańskie miały dotrzeć do nas duzo pózniej ), obserwuję szkółki francuskie, angielskie i niemieckie.
Niedawno temu znajoma poprosiła o ustalenie dla pokazywanej piwonii nazwę, sugerując , ze to może być odmiana 'Madame Furtado' - piwonia francuska , pana Guerina z roku 1856'.

Oto co ustaliłam odnośnie tej sugerowanej odmiany piwonii 'Madame Furtado' - zaczęłam od tego jaką posiada formę kwiatu a następnie barwy.

Lactiflora. Guérin, 1856. Kwiat w kształcie anemonu, którego ochrona utworzona jest z żywych różowych, lekko purpurowych płatkach, zwieńczona jest sercem jaśniejszych petaloidów łososiowo -różowych. Energiczna piwonia, dobra do cięcia. Wys.80 cm
Kwiat - śred. 12 na 13 cm ( nieduży kwiat jak na piwonię chińską). Średnio wczesna.
Inne żródło : Różowe, fioletowe cieniowanie, centrum łososiowo-różowe. Umiarkowany zapach. Środek sezonu.

Wychodzi na to, ze obie piwonie czyli znajomej i ta z opisu 'Madame Furtado' to dwie różne, ta z opisu ma formę anemona , zaś znajomej kwiat jak przypuszczam także może być anemona oraz obie są o innych barwach, kwiat znajomej ma środek kwiatu jasny róż z pęczkiem płatków o barwie płatków zewnętrznych. Na ten moment nie wiem jaką odmianą jest ta piwonia.

Zaś średnio wczesna 6-10.06 'Madame Furtado' wygląda tak u mnie (centrum łososiowo-różowe)

bywa sezon,że wygląda tylko tak skromnie

Kwiat tej odmiany ma niedużą średnicę.

Tutaj prezentacja 'Madame Furtado' z francuskiej szkółki
pivoinesriviere.com/index.php/pivoines-h.../madame-furtado.html
Ostatnia1 rok 7 miesiąc temu edycja: Jasia od.

Więcej
1 rok 7 miesiąc temu - 1 rok 7 miesiąc temu #12 przez Jasia
Chcę pokazać tutaj, ze znajomej piwonia jest podobna do innych piwonii spotykanych u nas, np. innej odmiany pana Guerina o nazwie
Modeste Guerin (Guerin, 1845).
Podwójny typ; duży; wcześnie. Osłony bardzo duże i złożone, ciemnoróżowe z lekko fioletowym odcieniem, znacznie jaśniejszy w środku; zapach róży. Średniego wzrostu; silny wzrost; obfity; dobre łodygi i liście.
Modeste Guerin

Może także być to w kolejce ustawiona angielska odmiana
Kelway's Lovely (Kelway's, 1905, GB), jasna łososiowa róża o kremowo-różowym kolorze. Kępka w kolorze różowym. Bardzo duży ogromny piękny kwiat. Jeden z najlepszych pełnych podwójnych. Późno.

'Kelway's Lovely'
Ostatnia1 rok 7 miesiąc temu edycja: Jasia od.

Czas generowania strony: 5.236 s.
Powrót do góry