Piwonie, to jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie zakwitają w naszych ogrodach. Przybyły do Europy z  Chin, gdzie znano i uprawiano je od bardzo dawna. Tam też do dzisiaj są symbolem powodzenia, dostatku, szczęścia i pomyślności. Zobacz jak wygląda uprawa piwonii w ogrodzie, kiedy jest najlepszy czas na rozmnażanie i sadzenie piwonii oraz jakie są najlepsze ogrodowe odmiany piwonii.

Piwonie - odmiany ogrodowe

Rodzaj piwonia to ok. 35 gatunków roślin, z czego zdecydowaną większość stanowią byliny, a tylko kilka to niewielkie krzewy. Spośród licznej grupy gatunków, można wymienić chociażby takie jak: majowa piwonia lekarska (Paeonia officinalis), piwonia drzewiasta (Paeonia suffruticosa), piwonia Wittmanna (Paeonia wittmanniana), kwietniowo-majowa, botaniczna piwonia Młokosiewicza (Paeonia Mlokosewitschii) czy też piwonia delikatną (Paeonia tenuifolia). Jednak w zdecydowanej większości naszych ogrodów, spotykana jest przede wszystkim piwonia chińska (Paeonia lactiflora). To właśnie ten gatunek posiada najwięcej różnorodnych ogrodowych odmian mieszańcowych, których z roku na rok ciągle przybywa.

 

Główną ozdobą piwonii są oczywiście kwiaty, które u piwonii mogą być pojedyncze,japońskie, anemonowe,  pełne lub półpełne, a zakres barw to różne odcienie różu, czerwieni i bieli. Bywają też piwonie żółte, ale te nie są często spotykane w naszych ogrodach (np. piwonia Młokosiewicza). Zdarzają się też odmiany dwubarwne, w których np. drobne, wewnętrzne płatki są w zdecydowanie innym kolorze niż duże, zewnętrzne (np. odm. 'Władysława', 'Ursyn Niemcewicz').

Kwitnienie piwonii chińskich przypada na czerwiec. Odmiany wczesne zaczynają kwitnienie na początku miesiąca, natomiast zaraz po nich rozwijają kwiaty odmiany średnio wczesne. Pod koniec czerwca zakwitają piwonie późne. Terminy te jednak mogą się nieco zmieniać, gdyż w znacznym stopniu są uzależnione od pogody w danym roku.

Źródło:

https://poradnikogrodniczy.pl/piwonie-uprawa-i-najlepsze-odmiany.php