piwonia Lousvan Houtte

Zakupiłam opracowanie 'GARDEN PAEONIES'

James Kelway (1954)
i dzięki temu mam prawidłowe opisy dawnych piwonii

"Jest to pierwszy wyspecjalizowany podręcznik na temat piwonii, jednej z tych roślin, która po latach zaniedbań obecnie zdobywa popularność wśród ogrodników. Wyrafinowane nowe odmiany zostały opracowane z wszystkimi twardymi cechami ale w kolorach rywalizujących nawet z różami. Żaden człowiek nie zrobił więcej, aby ustanowić pensję na właściwym miejscu niż nieżyjący już James Kelway, którego niesamowity entuzjazm i wyjątkowe doświadczenie znalazło odzwierciedlenie na tych stronach.

Paeony to jedna z najprostszych roślin do pielęgnacji, która pragnie niewiele więcej niż miejsca. Kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca przed różami i goździkami, zapewniając w ten sposób miejsce zainteresowania w ogrodzie w tej raczej pustej plamie między obfitością wiosny i lata. Jest to wspaniała roślina do cięcia, jej niezwykle dekoracyjne liście, zmieniające się kolory w miarę upływu sezonu, byłyby warte pielęgnacji, nawet jeśli roślina nie zakwitła, a spektakularny efekt jej kwiatów - różowy, a jednocześnie kremowy i szkarłatny - jest bezkonkurencyjny.

Ogrodnicy, którzy nie znają nowoczesnej piwonii, będą zdumieni delikatnymi pięknościami koloru i kształtu ujawnionymi na tablicach tej książki. Lista odmian jest aktualna i autorytatywna, wskazówki dotyczące selekcji i uprawy obejmują wszystko, co hodowca mógłby chcieć poznać.

Z 15 kolorowymi obrazami."

Bardzo wartościowe i cenne opracowanie hodowcy angielskiego, który w porównaniu ze szkółkami posiadał własne stworzone odmiany  jak i odmiany kolegów hodowców z innych krajów, jako ze sie wymieniali , posiadał i opisał oryginalne wzory odmian. To daje dzięki także zamieszczonym oprócz opisów zdjęciom, rozpoznać wiele piwonii z naszych ogrodów, którym brakuje nazwy odmianowej.

                                                                                                                                                                                                                                                                  Jasia,

                                                                                                                                                                                                                                                                22.02.2018