Rośliny te wróciły do naszych ogrodów w pełni blasku po latach zapomnienia dopiero w latach 80 -tych XX wieku. Tak więc zdobywanie ich obecnie na nowo odbywa się różnymi sposobami.

Pierwsze piwonie w naszym ogrodzie dziedziczymy po rodzinie, albo dostajemy od sąsiadki czy kupujemy w Centrach Ogrodniczych a nawet w marketach. Stało się jednak interesującym faktem, nie tylko wiedzieć jak jak je uprawiać ale poznać nazwę odmianową naszej pupilki. To forum powstało po to byśmy pomogli sobie pomóc w rozpoznawaniu naszych odmian piwonii.

Wiele gatunków i odmian piwonii - króciutko

Piwonie występują w wielu odmianach i gatunkach. Najczęściej spotykane odmiany to tzw. piwonie chińskie , ogrodowe, powstałe w Europie dzięki hodowcom z Francji, Holandii, Belgii i Anglii oraz Polski i Niemiec od początków XIX wieku z nasion piwonii przywożonych z Chin, gdzie uprawa tych bylin ma tradycję datowana na VIII wiek.Stąd nazwa chińskie od botanicznego gatunku, rosnącego w Chinach. Obecnie kolekcjonerzy poszukują botanicznych gatunków piwonii jak południowoeuropejska piwonia lekarska - Paeonia officinalis, i jej podgatunki. Znane sa gatunki piwonii daurica, caucasica oraz zółta p.Młokosiewicza o rzadkiej barwie u piwonii dzikich.

                                                                                                                                                                                                                                                                 Jasia, 22.02.2018

Powrót do góry